Празник за децу, али и за одрасле љубитеље театра, један је од најрепрезентативнијих фестивала у региону. Сабирајући најуспелија остварења из земље и региона, Међународни фестивал позоришта за децу Суботица подиже завесу и за уметнике разних земаља света.
Обогаћујући искуства домаће публике, овакви догађаји увек делују оплемењујуће и за све уметнике и културне посленике, укључене у стваралачке процесе сваке појединачне позоришне представе. Позориште за децу је важно, као део културне баштине и одгоја публике сваке нације. Деца и млади града Суботице, као и сами организатори имају привилегију уживања и очувања изузетно значајног културног и уметничког догађаја.
Овом приликом вам преносимо, у целости, текст наших пријатеља из Агенције КомуникАрт, задужене за маркетинг Фестивала. Заљубљеници у дела богиње Талије имају довољно времена да обезбеде своја места испред раскошног четвртог зида.
Међународни фестивал позоришта за децу Суботица, одржаће се 29. пут, у периоду од 18. до 23. септембра ове године. У организацији Отвореног универзитета Суботица ће се наћи 14 представа за децу из целог света, по избору селектора фестивала, професора др Зорана Ђерића. Публика фестивала ће моћи да погледа разноврсне и маштовите представе које у Србију долазе из Русије, Италије, Бугарске, Мађарске, Француске, Хрватске, БиХ (Републике Српске), Шпаније, Израела, Индонезије, Грчке, као и представе домаћих позоришта.
Такмичарски програм
У такмичарском програму ће учествовати три представе из Србије. Представу „Украдени принц и изгубљена принцеза”, Малог позоришта Душко Радовић, режирала је Бранислава Стефановић. Ова прича, смештена у Средње цветно царство, се бави питањем промене древног обичаја, по коме царски трон може да наследи само дечак.
Позориште младих Нови Сад, Фестивал еколошког позоришта за децу и младе и Удружење „Слобода нема цену”, продуцирали су представу „Девојчица са шибицама” у режији Соње Петровић. Бајка говори о девојчици која у ноћи уочи Нове године лута улицама покушавајући да прода шибице, али јој то не успева. Овај ауторски пројекат говори о судбини заборављене и невољене деце са улице која су жртве трафикинга, а од којих се друштво удаљава паралелно са колективним губитком осећаја емпатије.
Представа „Љубав и виолина” Дечјег позоришта Суботица, у режији Ане Вовчок, представља ромску легенду о љубави и смело отвара дилему о себичности најузвишеније наклоности према живом бићу и уметности.
Из суседних земаља стижу три остварења: „Велика творница ријечи” настала је у продукцији Позоришта Мала сцена из Хрватске, а режију потписује Морана Доленц; из Дјечјег позоришта Републике Српске долази представа „Вук са мирисом бобица” у режији Тамаре Кучиновић, а из Мађарске „Сан виле Мол”, Луткарског позоришта Харлекин – режија: Река Суч.
Руско позориште Карабаска представиће се остварењем „Тражим дозволу за живот” – режија: Евгениј Ибрагимов, италијанско позориште Закес извешће представу „Пепељуга” Луана Грамења, Фондација Театар Корсаир из Бугарске извешће „Приче од папира”, Димитар Стефанова. Француско позориште Ле Нуво Бале ди Норд-Па де Кале представиће се остварењем “СКОООООЧ!”, Амели Пуарје.
Продукција Тјан Гомбо – Нацртани човек из Шпаније извешће „Нове ципеле”, Јорди Палет и Пуиг, а позоришна кућа Тик Так Нто из Грчке ће извести представу „Принцеза Ружа и зачарани Орао”, у режији Панајотис Адама.
Из Израела долази остварење „Преко трња до звезда”, Театра Коом-Коом у режији Андреја Урбах, а из Индонезије „Прича о метли” позоришта Бон Папет – режија: Ангела Двицахy и Риски Путри.
Међународни фестивал позоришта за децу Суботица на прагу 4. деценије
Жири главног такмичарског програма чине: Маријана Петровић, глумица у Малом позоришту Душко Радовић у Београду и редитељка; Виктор Шрајман – руски и израелски позоришни редитељ, глумац, педагог, критичар и један од водећих стручњака у области позоришта лутака; и Клиодна Нунан, ирска практичарка уметности за децу у најранијем добу.
Међународни фестивал позоришта за децу Суботица је један од најзначајнијих фестивала у региону и окупља ствараоце који су свој рад посветили најмлађима. Са фокусом на луткарству, али и са простором за друге уметничке форме, фестивал континуирано доприноси промоцији и развоју позоришта за децу у Србији.
За свој изузетан допринос развоју сценске уметности за децу и културе уопште, Фестивал је 2005. године награђен „Вуковом наградом“, највећим културним признањем у Републици Србији. Међународни фестивал позоришта за децу Суботица је 2009. године заслужио и награду „Про урбе“, за значајан допринос развитку и угледу града Суботице, подизањем његових материјалних и духовних вредности.
Фестивал је добитник специјалне Међународне награде за допринос развоју драмског одгоја „Грозданин кикот“ за 2009. годину, коју додељује Центар за драмски одгој из Мостара, БиХ центар ИДЕА – е (Међународне асоцијације за драму/позориште и образовање).
Реализацију еминентног позоришног догађаја – Међународни фестивал позоришта за децу Суботица су подржали Министарство културе и информисања Републике Србије, Покрајински секретаријат за културу АП Војводине и Град Суботица.
Међународни фестивал позоришта за децу, Међународни фестивал позоришта за децу, Међународни фестивал позоришта за децу