Добро друштво :)

Ћао, шта те занима?

Крупан план

КРИСТИНА СТЕПАНОВИЋ – СТВАРАЛАШТВО, СЛОБОДА, ЕМОЦИЈА

Кристина Степановић је једна слободна уметничка душа. Она је нежне, чувствене нарави, али чврстих одговора и ставова. Кључ је, наравно, слобода. Слобода не значи искључиво одсуство свих правила, напротив, слобода изражавања води се правилима не би ли изражај био употпуњен.

Kristina Stepanovic naslovna fotka

Кристина Степановић је рођена првог септембра 2004. Данас је редован ученик сада већ четвртог разреда две школе, Ваљевске гимназије и СМШ „Живорад Грбић“. У обе школе је одличан ђак, запажен на скоро свим догађајима. У Ваљевској гимназији је члан драмске секције на немачком, била је део многих међународних пројеката као ђак билингвалног одељења. Учествовала је и као члан музичке секције на бројним гимназијским свечаностима.

Музичку школу посећује од своје девете године. Пуних девет година је у класи професорке Слободанке Васиљевић Љујић, и већ од првог разреда почиње да осваја многобројне награде. У овом тренутку, Кристина Степановић поседује преко 50 диплома. Част јој је што је има прилику да буде члан КУД „Крушик“ и КУД „Абрашевић“, камерног ансамбла „ФЛАУТИСИМО“ (са којима је, поред наше земље, наступала и у Мађарској, Црној Гори, Словенији и Македонији), и џез бенда, организованог у оквиру Ваљевске гимназије.

Поред флауте, Кристина Степановић од првог разреда СМШ свира и клавир, а самостално је пре две године почела да учи гитару.

Но, тај инструментални део музике није једини у којем Кристина Степановић бриљира. Обично важи правило, или боље рећи предрасуда, да извођачима не лежи теоретски део музике. Ова девојка пак, може издвојити више првих и једну трећу награду на државним и међународним такмичењима из хармоније и музичких облика.

Даћеш ми три речи којима би описала себе.

Стваралаштво… емоција… и слобода.

Како би везала те речи за себе и за оно што радиш? Како би те речи повезала међусобно?

Оно што ја радим јесте уметност, и можда сам баш зато изабрала те три речи. Стваралаштво се доста прожима кроз уметност. Док стварамо, ми смо слободни свашта да радимо, а уз то и да искажемо емоције које су у нама.

Слобода и правила 

Шта је то слобода за тебе?

Неки вид могућности да слободно искажеш свој став. Да будеш слободан да станеш испред некога и кажеш своје мишљење. Да будеш спреман да се без икаквог ограничења супротставиш некоме.

Значи највише је везано за само изражавање?

Да, односило се то на изражавање у смислу који сам већ споменула, или изражавање везано за музику. Она нам доста помаже у изражавању наших осећања. Колико год ти желео да испољиш оно што осећаш, мора да постоји то мистериозно у теби, да не мораш све да кажеш и да неко ко те посматра, тј. слуша шта радиш, размишља шта ти покушаваш да искажеш.

Рекла си ми шта слобода представља за тебе и споменула си супротстављање без ограничења. Шта је за тебе ограничење?

Представља ми једно, сад ћу симболично рећи, стављање у окове где не могу да испољим све што ја желим, тако да сам ограничена неким правилима која не могу да пређем. То ми онемогућује да будем слободна, да будем задовољна оним што радим, да сам срећна што нешто могу да урадим сама.

А да ли мислиш, Кристина, да ограничења и правила могу некад да буду добра? Да ли су нам потребна?

Па, сматрам да нека могу да буду добра, али углавном ограничавају нашу слободу, вољу, машту, могу да нас заправо затворе, да нас спрече да се испољимо довољно. Али ако су присутна у мањој мери, могу свакако да буду добра.

Шта је са правилима у уметности, специфично у музици, пошто у њој има скоро највише правила у односу на друге уметности?

Правила су потребна у уметности и унутар ње нису много ограничавајућа. Помоћу тих правила лако разликујемо правце, на пример, барок, који је потпуно слободан правац, од класицизма, који је заснован на јединственим мотивима.

Кад се спомене барок, ја одмах помислим на Баха. Можемо се сложити да је био један од највећих композитора, али и визионара, попут Николе Тесле, само у музици. Увек имам осећај да је тежио савршенству. Да ли музика тежи савршенству?

Музика заправо има за циљ да тежи ка савршенству и да буде идеална. Идеално у музици је нешто недостижно. Свакако смо ми људи сам повод томе јер ми сами тежимо неким идеалима и савршенству. За мене лично, савршенство је када бих била задовољна нечим што урадим, када будем потпуно задовољна да ја сама кажем да сам задовољна. Не нико други, него ја сама.

Кристина Степановић
Проф. Слободанка Васиљевић Љујић и Кристина Степановић (фото: приватна архива)

Опет, сматрам да савршенство и није нешто најбоље. Ако дођемо до савршенства чему да се радујемо касније? То само поредим са својим неким ставом да ако би нам сваки дан био савршен, како бисмо се радовали неком следећем, и како би, да ли би та емоција и постојала? Када би достигли тај вид савршенства, шта би после било?

Хоћу рећи да не постоје границе. Слободни смо скроз. Када будемо стално тежили савршенству и када целог живота буде постојала жеља за њим, ми ћемо само тежити ка најбољој могућој верзији себе, а нећемо никад доћи до неког краја. Мислим да то није само зато што не можемо доћи до краја или јер крај не постоји, него пре свега што ми не желимо да дођемо до краја.

Најбитнија је жеља

Да ли таленат постоји и од коликог је значаја? Шта је са марљивошћу и лењошћу?

Када имамо неки циљ и када се јако трудимо да успемо, логично да ћемо успети. Труд је пресудан. Међутим, сматрам да је у нашој генерацији све више и више присутна лењост. Лењост се повећава кроз генерације. Опет, то не мора да буде правило. Све зависи од стандарда живота у некој држави. У већим државама је стандард да се гледа онај који је бољи и зато теже напретку. 

Често људи прибегавају да се упоређују с онима који су лошији, не би ли себи изгледали бољима и не би ли се тако осећали лепше. То је јако лоше по напредак. С друге стране, постоји и овај случај: што је нама нешто доступније, то смо ми лењи, опуштенији, то нас више мрзи да се боримо, док код оних који живе у горим условима постоји већа жеља за напретком.

За таленат не могу рећи да не постоји, али нема скоро никаквог утицаја на наш успех. Ако бих говорила у процентима, онда бих рекла да успех чини 10-20% талента, а осталих 80-90% – рад. Најбитнија је жеља.

Дефиниши ми жељу.

Мотив за нечим за чим тежиш.

Шта је за тебе мотив? Сматраш ли да је и дан данас најпресуднији мотив за опстанком, чак иако не живимо у опасности у којој су наши далеки преци живели?

Некако је то прикривено, али и даље постоји. Постоји у свима нама. Наши (људски) мотиви за осптанак, сада и пре, не могу се поредити, али овај сада свакако постоји.

Шта је са слободним временом? Колико га ми, млади, имамо?

Зависи, како ко. Ја често кажем да када би дан трајао дуже и када би постојала могућност да се продужи, постоји толико ствари које бих волела да урадим. Зато кажем како за кога. Стварно бих волела да се деца која сматрају да је извођење једне обавезе захтевно, поставе у позицију оних који имају више обавеза, који су вољни и жељни да раде још више. Тада не би могло да се пореди слободно време два различита човека.

Ти као особа која похађа две школе и истиче се у обе, очито цениш слободно време, а истински гледано, тешко ти је да некад постигнеш све. Постоје те особе са много мање обавеза, а да опет сматрају да је и њима тешко. Шта мислиш о томе? Да ли имају право то да мисле? Да ли се „тежине“ могу поредити?

Свако има слободу да каже да му је тешко. Никоме не можемо забранити слободу говора. Али, ако би се поредили, волела бих, као што сам већ рекла, да се и ја поставим у тежу ситуацију неке друге особе. Свако има неку своју већу обавезу која не може да се пореди са туђим. Зато не можемо да се поредимо по обавезама.

Шта је рад? Могу ли се и врсте радова поредити?

Сваки уложен напор, био он физички или психички, представља рад. Зар не? Свако уложено време, воља, жеља, представља рад. Зато не можемо поредити рад.

Колико нама школа даје да „радимо“, колико нас „упошљава“?

Школа нам свакако даје доста информација. Е сад, ми смо једини који те информације организују, који их раздвајају. То јесте мало теже и можда би се то могло исправити, али некада је и корисно, научимо да баратамо информацијама. Требало би одвојити битно од небитног. То је нешто што фали многим професорима.

Кристина Степановић
Кристина Степановић (фото: приватна архива)

Нуди нам се много шта. Деца која су отворена и радна лако ће се ангажовати. Али, постоје и деца која су повученија, која се не распитују толико. Систем би требало да одреди за све подједнако. Наравно, ми треба да имамо ту дозу да ми испитујемо, да ми истражујемо, да будемо ангажовани, али не у толикој мери. Ти и ја не бисмо дошле до ствари до којих смо дошле да нисмо саме истраживале. Ми не бисмо истраживале да нисмо радознале, али и радне, а то се делом поседује, имамо предиспозицију за то, а делом смо научене да будемо такве.

Овде бих направила пресек. Кажи ми, Кристина, шта су емоције у нашем животу?

Емоције су веома битан мотив у нашим животима. Да нема емоција и осећања, како би се поистоветили са неким, створили неку емпатију са неким, и разумели некога заправо?

При почетку си рекла да се кроз уметност изражавају емоције и да је то вид слободе. Кажи ми, да ли планираш да наставиш да се бавиш уметношћу, тј. музиком?

Ја бих волела да себе у будућности назовем уметником, илити музичарем. Стварно бих волела да наставим да се трудим и да радим ка томе да то постанем, у професионалном смислу. Свирање је за мене могућност изражавања, моја слобода. Радим оно што волим, и свакоме бих препоручила исто.

***

Кристина Степановић је јако занимљив саговорник. Увек јасна и прецизна. Од ове врло успешне младе особе може се научити да савршенство постоји, а човек је онај који га јури. Жеља за успехом готово је равна жељи за опстанком. Кристина Степановић мисли да је рецепт за успех 10-20% талента, а 80-90% труда. Можда највећи утисак оставља њено тврђење да се обавезе и количина слободног времена различитих особа не могу поредити. При томе, увек треба имати у виду да то долази од једне одговорне и пожртвоване особе, не умањујући свој успех. Задивљујућа је та свест о својим врлинама, без да се потоне у самољубљу.

Кристина Степановић, Кристина Степановић, Кристина Степановић.

Рођена на први дан јесени. Црта, слика, свира, пише, игра шаха, и мада све то ради по најмање у току времена, по томе је највише памте и препознају.

Iskra Sabo u predstavi školskog pozorišta u Oslu
Крупан план

ИСКРА САБО – БОРБА ЗА ПРАВДУ ЈЕ ВАЖНА

Своје предивно детињство је, заједно са породицом „понела” у Осло, не тако далеко од Ваљева, како каже. Одрастајући на северу, не заборављајући своје „јужњачке” корене, непогрешиво процењује оба система. На прагу студија права, талентована, одлучна и храбра, наша гошћа – Искра Сабо.

Jakov Jakić
Крупан план

ЈАКОВ ЈАКИЋ – ДОБРИ ЉУДИ ИМАЈУ ДВЕ ОПЦИЈЕ

Јаков Јакић је ученик петог разреда ОШ „Нада Пурић”. Када бисте затворили очи и слушали га како говори, рекли бисте – немогуће. Сићушне грађе, чврстог карактера и необјашњиво лагодног става, овај дечак има веома зрео однос према животу. Шта год да започне, успешно завршава, без много напора.

Марија Ђурић - Модерна галерија
Тотал

МАРИЈА ЂУРИЋ – САЧУВАЈМО БЛАГО КОЈЕ ИМАМО

Марија Ђурић је мастер историчар уметности. Иако је млада особа, поверен јој је изузетно одговоран „задатак” директора ваљевске Модерне галерије, чији реноме одавно превазилази локалне оквире. Имала је храбрости да ту улогу прихвати, јер је још као студенткиња сањала да постане део баш ове градске институције. Када добро образовање и мало среће замешају боје, сан постаје реалност.

Још неке приче...

Крупан план

Своје предивно детињство је, заједно са породицом „понела” у Осло, не тако далеко од Ваљева, како каже. Одрастајући на северу, не заборављајући своје „јужњачке”...

Крупан план

Хелена Стојнић је изузетно важан део Студија КАДАР[24]. Не само зато што је већ неколико година са нама, већ и што је заиста један...

Крупан план

Анђела Мишић је гитаристкиња чији аутентичан музички израз већ сада привлачи пажњу најразличитије публике. Иако тек на прагу академског образовања, иза себе има бројне...

Крупан план

Александар Ковачевић, изузетан спортиста и изузетан ученик. Пре свега човек и друг пун духа, најпре спортског. Особа која ће Вам на питање, „Шта си...

Total
0
Share